John Lennon Biography

ترجمه متن آهنگهای خارجی – د بیتلز – جان لنون

 

John Lennon Biography

تاریخ تولد: 9 اکتبر 1940

تاریخ وفات: 8 دسامبر 1980

محل تولد: لیورپول انگلستان

محل وفات: نیو یورک آمریکا

نام کامل: John Winston Lennon

قد: 180 سانت

همسرانش:

Cynthia Lennon: آگوست 1962 تا موامبر 1968

Yoko Ono: مارچ 1969 تا دسامبر 1980

خصوصیات او:

عینکها فریم گرد

اشعاری در باره مسائل شخصی

اشعاری با تمهای سیاسی/اجتماعی

ژاکت پاره پوره نظامی

گیتار ریکنبکر

شخصیتی نامانوس و شوخ

ذاتی رک و سرکش

بیوگرافی:

جان لنون 9 اکتبر 1940 در میورپول انگلستان دیده به جهان گشود. حدود سال 1950، اولین گروه موسیقی خود را به نام The Quarrymen که از نام دبیرستانش Quarry Bank الگو گرفته بود را راه اندازی کرد که بعد ها با اضافه شدن  Paul McCartney و  George Harrisonبه گروه  The Beatles معروف شد. بعد از چندین سال اجرا در لیورپول و هامبورگ آلمان،”بیتلز” (Beatlemania) در سال 1963، با آهنگهایی چون Love Me Do و Please Please Me، سر و صدایی در انگلستان و اروپا به راه انداختند. یک سال بعد “بیتلز” (Beatlemania) برای اجرا در The Ed Sullivan Show به آمریکا سفر کردند و از آنجا بود آوازه جهانی پیدا کردند. در سال 1965 بود که ملکه الیزابت2، مدال MBE را به بیتلز اعطا کرد و البته جان لنون مدال خود را 4 سال به به نشانه ضد جنگ بودن پس داد. تا سال 1966 جان لنون و گروه بیتلز به اجرا های زنده در سراسر دنیا پرداختند و در آن سال بود که بخاطر مخالفت با این قضیه که مردم بیتلز را “مشهور تر از مسیح” نامیده بودند، گروه را ترک کرد و آنها را تنها گذاشت. بقیه گروه نیز تنها به ضبط آهنگ در استودیو پرداختند و آلبومهای معروفی چون Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band و Magical Mystery Tour و White Album را عرضه کردند. بجای اجراهای زنده، گروه شروع به ساختن کلیپ کرد که در تلوزیون آن زمان هم پخش میشدند. در اواخر دهه 60، جان لنون شروع به ساختن آلبومهای جدید به همراه همسر دومش Yoko Ono کرد در زمانی که بیتلز شروع به جدا شدن کرده بودند. 2 آلبوم اولشان، Two Virgins و Life With The Lions، همان سبک و سیاق استانداردهای بیتلز را داشت در حالی که آلبوم Wedding Album آنها کاری کاملا بیهوده بود. اوایل دهه 70، جان و یوکو همسرش به ساختن آلبوم و اجراهای زنده و اجراهای تلوزیونی و اجرای کنسرتهای خیریه ادامه دادند. پس از بیرون دادن بزرگترین آهنگ جان به نام Imagine به آمریکا سفر کردند، جایی که جان تقریبا داشت بخاطر مشکلات سیاسی از کشور آمریکا “دیپورت (اخراج)” می شد. زیرا که در اواخر دهه شست بود که بخاطر اتهام حمل هشیش در کشورش محاکمه شده بود (که البته از این اتهام تبرئه شد) و این دست آویزی برای دولت شده بود ولی پس از 4 سال جدال قانونی حق این را پیدا کرد که در آمریکا بماند. در اواسط همان دهه بود که جان و یوکو برای یک سال از هم جدا شدند و جان در لس انجلس با معاون شخصیش May Pang زندگی کرد در حالی که یوکو با یک گیتاریست به نام David Spinozza، قرار می گذاشت. هنگامی که در سال 1974 در یکی از کنسرتهای التون جان شرکت کرده بود ناباورانه همسر خود یوکو را نیز در آنجا دید و دوباره در سال 1975 با هم آشتی کردند و چند ماه بعد یوکو از او حامله شد. پس از بدنیا آمد پسرشان Sean Lenon، جان خانه نشین شد و یک پدر 27 ساعته برای فرزندشان شد. در حالی که یوکو مدیر شد و هر دوی آنها در زندگیشان خوشحال  بودند. پس از 5 سال دوری از موسیقی و مردم، با آلبومی به نام Double Fantasy بازگشتند ولی در همان چند هفته اول بازگشتشان جان لنون توسط Chapman  Mark David ترر شد. فردی که زمانی یکی از طرفداران بیتلز بود ولی بخاطر پیشرفتهای جان عصبانی بود و از حصادت او را به قتل رساند.

اطلاعاتی بیشتر:

از همسر اولش Cynthia Lennon یک دختر به نام Julia Lennon و از همسر دومش Yoko Ono  پسری به نام Sean Lennon داشت.

بازیگری به نام Mark Lindsay Chapman به این خاطر که نامش شبیه قاتل جان لنون بود از بازی در فیلم John Lennon and Yoko که داستانی عشقی بود و در سال 1985 ساخته شده بود محروم شد ولی بعدها در قسمت 27 که در سال 2007 ساخته شد در نقش وی ایفای نقش کرد.

اولین سازی که جان شروع به یادگیری کرد سازی به نام هارمونیکا، سازی دهنی بود.

به احترام همسر دومش Aka Yoko Ono Lennon نام Ono را به نام خود اضافه کرد و دوست داشت که نام وسطش Winston را حذف کند که بخاطر قوانین انگلستان نتوانست این کار را انجام دهد.

گرینکارد آمریکایی خود را در دویستمین سالگرد ازادی آمریکا 4th of July دریافت کرد و به او گفتند که میتواند برای شهروندیش Citizenship، در سال 1981 (1 سال پس از مرگش) اقدام کند!

آهنگ Beautiful Boy را برای پسرش Sean Lennon  که در سی و پنجمین سالگرد تولدش بدنیا آمد نوشت.

در تاریخ 8 دسامبر 1980، دوشنبه، هنگامی که از استودیو به خانه بر میگشت، در خارج از داکوتا و منزلش توسط Mark David Chapman، یکی از طرفداران دیوانه اش، به قتل رسید.

در سال 2001 بود که Liverpool Airport، به احترام نام جان نامش را به John Lennon Airport تغییر داد.

یوکو اونو همسر جان در دسامبر 1980، پس از قتل همسرش و زمانی که خونین در بیرون منزل افتاده بود از او عکس گرفت و در آپریل 2002 در حراجی لندن آن عکس را به مبلغ 13000 دلار فروخت.

مادر جان وقتی که او 16 سال بیشتر نداشت توسط یک راننده مست کشته شد؛ ناپدریش از شنیدن خبر ویران شد و این جان بود که باید به اداره پلیس برای شناسایی جسد مادرش میرفت. بهتری دوست و شکل دهنده گروهشان، Stuart Sutcliffe، در سال 1962 بخاطر خونریزی مغذی درگشت در حالی که هر دو 21 سال داشتند. جان از مادر استارت خواست که شال گردن او را بعنوان یاد بود نگه دارد.

التون جان پدر خوانده پسر جان، Sean Lennon شد.

او چه میگوید:

در 4 نوامبر 1963 در اجرای Royal Variety گفت: میشه اونایی که رو صندلیهای ارزون نشستن گف مرتب بزنن. بقیتون (پولدارا) هم اون زیور آلاتتونو جرینگ جرینگ صدا بدین.

خداوند تدبیریه که برای اندازه گیری درد و رنجمون بکار می بریم.

نقش من تو جامعه، یا هر هنرمند و شاعری نقشش تو جامعه اینه که چیزی که مردم واقعا احساس می کنن رو جلوه بدن. نه اینکه به مردم بگن باید چجوری احساس کنن. نباید نقش واعظ رو ایفا کنن. نه ننش رهبر رو. بلکه باید انعکاسی از خود مردم باشن.

زندگی همین چیزایی هست که وقتی نقشه های دیگه ای میریزی برات اتفاق می افته.

در سال 1966، در London Evining Standard: مسیحیت از بین خواهد رفت. کوچیک میشه و از بین میره. نمیخوام در مورد دعوا کنم. حق با منه و خواهید دید که حق با منه. ما الان از مسیح هم مردمی تر هستیم. مسیح خوب بود ولی پیرواش آدمای ستبر و عادی بودن. نمیدونم کدومشون اول از بین میره. مسیحیت یا راک اند رول.

2 تا چیز تو زندگی کشف کردم. Paul McCartney و همسرم Yoko Onoرو. فکر کنم 2 تا انتخاب لعنیه عالی کردم.

در مورد جدایی یک ساله از همسرش میگوید: جدایی کاری از پیش نبرد.

اسم من جان بیتلز نیست بابا! جان لنونه.

همه تورو دوست دارن وقتی 6 فوت زیر زمین باشی.

خیلی وقته حقیقت جای خودشو به تخیل داده!

م نبه بیتل باور ندارم. من به خودم باور دارم.

هرچی بیتر میبینم، کمتر میدونم!

در مورد مرگ الویس پریسلی میگوید: الویس مرد ولی مدیرش هنوز زندست. مدیر ما مرد ولی ما هنوز زنده ایم!

در مورد آهنگ Help میگوید: داشتم مثل خوک میخوردم و مینوشیدم و داشتم مثل خوک چاق میشدم، از خودم بدم اومده بود، و ناخود آگاه کمک خواستم. دوران الویس چاقه من بود.

ابدیت جهنم یه دوره طولانیه.

در مورد آهنگ Mother میگوید: همه فکر می کنن که این آهنگو واسه پدر مادر خودم گفتم در صورتی که 99 درصد در مورد پدر مادرهای زنده و نیمه زنده هست.

گاهی میترسم و از اینکه میترسم نمیترسم. گرچه همیشه ترسناکه. ولی دردناکتر از همه اینهکه نتونی خودت باشی.

مردم فکر می کنن بیتلز میدونه قراره چی بشه. نه نمیدونیم. داریم خودمون این کارو می کنیم.

نمیخوام مثل قبل زندگیمو حروم کنم و ساعتی 20000 مایل در راه باشم. باید یاد بگیرم که اینکارو نکنم. خب نمیخوام تو 40 سالگی بمیرم!

من اینجام، تو خونه مجلل خودم، مشهور و پولدار و نمیتونم هیچ جا برم. کار دیگه ای هم هست که میخوام بکنم ولی نمیدون چیه ولی میدونم که من به این جور زندگی تعلق ندارم.

در آخرین مصاحبه امرش در 8 دسامبر 1980 گفت: میدونم که کارم تموم نمیشه مگر با مرگم و زمانی که منو در خاک دفن کنن و امیدوارم که این قضیه سالهای سال به تاخیر بی افته!

Translated by: www.hottranslatedlyrics.com

Source Website: www.imdb.com

Nima J. Gol

About Nima J. Gol

Music is Life.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.